• Ми на Facebook
  • 3
    Клас пожежної небезпеки
  • Погода в Кам'янці, натисніть щоб переглянути детальніше
Наступна новина > < Попередня новина


ВІТАЛІЙ ВЕРЕС: «СИЛА І МІЦЬ ЛІСІВ ХОЛОДНОЯР'Я ПРОДОВЖУЮТЬСЯ В МАЙБУТНЄ»

23.09.2020 11:14 давність новини: 28 дн.
Де знаходяться ліси, які зберігають історію, духовне світло, життєву силу природи України, сьогодні можна визначити з космосу — по великому Державному Гербу, створеному з вирощених саджанців самшиту на території Кам’янського лісгоспу, в Грушківському лісництві. В цій величній живій інсталяції Герба уособлено любов лісівників до України, в розвиток, примноження, збереження і захист лісового фонду якого вони вкладають свій високий професіоналізм, серце і душу. Як результат: державне підприємство «Кам’янське лісове господарство» вже багато років поспіль є одним із провідних у системі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, його працівники відзначені нагородами на державному, галузевому, регіональному рівнях. А ліси тут і справді дивовижні, розкішні й продуктивні. І завжди наповнені відвідувачами, які приїжджають сюди з усієї України та з зарубіжжя, бо саме в цьому зеленому безмежжі, завдяки кам’янським лісівникам, збережено й упорядковано чимало історичних місць, пов’язаних із минувшиною нашого народу, є унікальні природні об’єкти, які знаходяться під охороною Кам’янського лісгоспу. Коліївщина, Холодноярська республіка, «Дуб Залізняка», якому понад 1100 років, діючі Мотронинський та Лебединський монастирі, Тарасова криниця, біля струмка якої відпочивав Тарас Шевченко, цілюще джерело «Живун» — майже 20 об’єктів природно-заповідного фонду діє на території Кам’янського лісгоспу на площі понад 1,5 тисячі гектарів. І все це охороняється, оберігається й упорядковується кам’янськими лісівниками, які шанують минуле й вирощують ліси для майбутніх поколінь. Наша розмова з директором ДП «Кам’янське лісове господарство», депутатом Кам’янської районної ради Віталієм Вересом, який очолює це підприємство 13 років, а лісовій справі віддав понад 30 років свого життя.

— Віталію Терентійовичу, нарешті позаду залишилося виснажливе і для людей, і для природи літо — з його надмірною спекою, посухами, непередбачуваними зливами тощо. Всі ми переконалися, що глобальне потепління — це не міф, а зміни клімату стають дедалі різкішими. Як переживають цю ситуацію підпорядковані вашому господарству ліси?

— Як і вся лісова галузь України — непросто. До найспекотніших за останні двадцять років цьогорічних літніх місяців додайте майже безсніжну й теплу зиму, яка залишила без належної вологи грунти, зате посприяла розповсюдженню шкідників і хвороб лісових насаджень — і можете уявити, в яких складних умовах довелося працювати нашим фахівцям та підприємцям, з якими лісгосп уклав договори на виконання ряду робіт.
Ми й лісокультурний сезон розпочали на місяць раніше, ніж це передбачалося за графіком. Це щоб сіянці встигли прижитися в більш-менш вологому грунті.
Та попри все, було створено 106,5 гектара лісових культур, з яких майже 90 гектарів — дуба звичайного, понад 15 гектарів — горіха чорного, ясена звичайного — 0,6 гектара. А ще закладено плантації новорічних дерев на площі понад 1,9 гектара, де висаджено вісім тисяч хвойних сіянців.
Слід сказати, що відтворення лісів — це досить дороговартісна праця. І якщо хтось ще вважає, що це просто — посадити сіянці на такій великій площі, то той помиляється. На створення нових лісових культур лісгосп цього року витратив 491,6 тисячі гривень. Не в малу суму нам обійшлося й доповнення лісових культур на площі 57,6 гектара. Через недостатність вологи в грунтах рослини просто не приживалися, всихали. Їх доводилося замінювати новими сіянцями. Що обійшлося підприємству в додаткові 129,2 тисячі гривень. На догляд за раніше створеними лісовими насадженнями на площі 1835 гектарів було витрачено 2683,9 тисячі гривень.
Заклали ми й 2,2 гектара лісових розсадників, де плануємо виростити близько 500 тисяч штук сіянців. Ці витрати становили 486,1 тисячі гривень. Але ми зобов’язані дбати про майбутній розвиток наших лісів. І хоча в уже діючих постійних і тимчасових розсадниках й так вирощуємо щороку 700-800 тисяч стандартних сіянців, але мати надійний запас посадкового матеріалу за теперішніх кліматичних умов необхідно. Лише в такому разі ми можемо бути впевненими: Холодноярські ліси не поступляться місцем степу, хоча він через глобальне потепління, посуху й насувається, намагаючись перетворити лісостепову зону в степову.
Я навожу ці цифри, щоб люди розуміли: всі ці витрати — це кошти самого  лісгоспу, який інвестує їх у розвиток лісів, розташованих на площі понад 26 тисяч гектарів у Кам’янському, Смілянському, Шполянському та Чигиринському районах. Лісу мусить бути багато, бо він — захисник екології нашого краю, здоров’я людей. І нехай теперішнім сіянцям рости, щоб стати повноцінними деревами, ще не одне десятиліття, і милуватися ними будуть уже наші внуки й правнуки, але така у нас, лісівників, робота — працювати для наступних поколінь, дбати про те, щоб сьогодні посаджений ліс наповнював киснем повітря й через 50-100 років.

— І все ж багато хто оцінює роботу лісгоспу лише з однієї позиції: «Лісівники ліс рубають». А те, що у вирощування лісів вкладаються великі кошти й нелегка праця, якось оминається увагою.

— Щоб змінити цю точку зору, ми цього літа запросили представників громадських організацій, сільських голів, депутатів сільських рад, аграріїв на виїзну зустріч безпосередньо в лісництвах, на якій і продемонстрували основні напрямки нашої діяльності, відповіли на всі запитання щодо ведення лісогосподарювання, розповіли про завдання лісгоспу, виробничі здобутки нашого підприємства, яке є одним із бюджетоутворюючих для Кам’янського району.
Приміром, тільки з початку цього року підприємство перерахувало до Державного бюджету понад 18,2 мільйона гривень, до місцевого бюджету — більше 8,5 мільйона,  Єдиного соціального внеску — більше 5,3 мільйона гривень. А це, між іншим, — 50 відсотків доходу лісгоспу. Чистого ж прибутку за вісім місяців цього року лісгосп отримав близько шести мільйонів гривень.
Учасники зустрічі ознайомилися з повним циклом робіт підприємства: від вирощування посадкового матеріалу в розсадниках, сіянців  у відкритому грунті — до догляду за рослинами, рубок формування та оздоровлення лісів, рубок головного користування тощо. Люди побачили, яка праця вкладається в ці роботи, дізналися, які кошти витрачає підприємство на відновлення, розвиток, оздоровлення, захист лісів.
Мова йшла й про полезахисні насадження, які наразі залишаються нікому не підконтрольними, незаконні рубки, засмічення лісових масивів.
Окремо було обговорено питання щодо створення національного природного парку «Холодний Яр». За словами сільських голів, ці наміри щодо створення природного парку не припиняються. Інша справа, що з місцевими громадами ці питання вже й не погоджуються, хоча цього вимагає законодавство. На моє переконання, зустріч була діловою й на основі взаєморозуміння. В тому числі й у питанні раціонального використання лісових ресурсів.

— Наскільки трудомістка праця лісівників знає той, хто хоч раз брав участь у посадці лісів.

— А ще важчими є рубки догляду, без яких ліс перетворився б у хащі. Вони проводяться задля покращення якості лісових насаджень. Але це важка праця — видаляти другорядні насадження, які заважають рости й розвиватися головним породам. Усе це протягом багатьох років робилося вручну. Нещодавно ж для механізації цих робіт ми змогли придбати молотковий роторний мульчер ТМС Саnсеlа ТFS-200 в комплекті з механічною штовхаючою рамкою на базі трактора Бєларусь-1221 В2. Загальна вартість цього механізму разом з трактором становить понад 1,6 мільйона гривень. Це недешево, але здоров’я наших працівників для нас набагато дорожче. Тепер у рази полегшено процес рубок догляду за молодняками, до того ж цей механізм ще й економічно вигідний для підприємства. Так, якщо вартість обробітку одного гектара кущорізом становила 2868 гривень, то мульчером — 1935 гривень. Взагалі, ми робимо все можливе для полегшення праці наших працівників. Підприємство технічно оснащене, кожне лісництво — Креселецьке, Грушківське, Тимошівське, Капітанівське, Макіївське — має відповідні технічні засоби для проведення лісових робіт, у господарстві діють автотранспортний цех, добре обладнаний нижній склад. На озброєнні лісової охорони є квадрокоптер, камери спостереження, фотопастки, які застосовуються для захисту лісових масивів від пожеж, самовільних рубок, створення несанкціонованих сміттєзвалищ.

— Сьогодні головною проблемою для всієї лісової галузі є всихання лісів.

— Вона нас теж не обминула. Посухи, зниження грунтових вод, до яких окремі породи дерев не можуть дістатися корінням, — все це на шкоду лісовим насадженням. Особливо потерпають граб, ясен, клен, сосна.
Вберегти ліси від негативних кліматичних змін, забезпечити належне функціонування лісових масивів — це на сьогодні наш головний обов’язок. Тому практикуємо посадки, коли молоді рослини вирощуються в затінку достигаючих дерев, що дозволяє їм пережити спеку і посухи. Особливу увагу приділяємо вирощуванню горіха чорного — швидкорослого дерева, яке ефективно пристосовується до грунтово-кліматичних умов, дає цінну деревину. І, звичайно ж, наша головна увага — до заготівлі насіння, передусім, головної нашої породи — дуба. Минулого року зібрали шість тонн жолудів. А яким буде цьогорічний урожай — покаже осінь.

— Одним із перших в області Кам’янський лісгосп отримав сертифікат FSC, який підтверджує, що продукція підприємства відповідає міжнародним стандартам, лісгосп виконує всі свої виробничі, екологічні, соціальні зобов’язання.

— Щороку відбувається процедура підтвердження сертифікації наших лісів, яку ми успішно проходимо. Передусім завдяки високому професійному рівню, відповідальному ставленню до виконання своїх фахових обов’язків наших працівників.
Провідний інженер В.В.Бра­гар, бухгалтер І категорії Т.В.Грабова, провідний економіст Л.В.Домарецька, уповноважений з антикорупційної діяльності О.І.Галочкін, майстер лісу С.О.Мельник, машиніст автогрейдера В.В.Туренко, прибиральниця Н.Д.Вла­сенко, бухгалтер І категорії Н.М.Кохановська, майстер лісу Л.Г.Сопільняк, майстер лісу А.М.Бойко, стропальник В.В.Олексенко, майстер на лісозаготівельних роботах О.О.Покуль, голова профкому О.В.Тимошечкін — неможливо перерахувати всіх 160 працівників, яким я щиро вдячний за їх самовіддану працю, спрямовану на розвиток наших лісів, їх збереження і захист. Колектив Кам’янського лісгоспу — це об’єднана любов’ю до лісу велика родина, яка вміє долати всі випробування і перемагати навіть у найскладніших ситуаціях, у тому числі й у час пандемії Covid-19, економічної кризи в країні. Дотримуючись усіх правил безпеки, ми саджали ліс навесні, виконували всі види робіт, будували лісові дороги, водночас допомагали нашим пенсіонерам продуктовими наборами, районній лікарні — в облаштуванні ізольованого боксу, закупили для блок-постів, встановлених на кордоні району, безконтактні інфрачервоні термометри, провели цілий ряд заходів, спрямованих на медичний і соціальний захист наших працівників.
Шаную весь наш колектив за непохитну його єдність, мужність і відданість лісовій справі. Щиро вітаю всіх працівників Кам’янськгого лісгоспу, лісівників Черкащини, ветеранів лісової галузі, ділових партнерів з нашим професійним святом — Днем працівника лісу.
Щастя, міцного здоров’я, добробуту вам і вашим родинам, і такої вам сили і міці, як у наших дібров, які впевнено ростуть у майбутнє.
Наталія Віргуш, газета “Черкаський край”

Адреса:

20801, Черкаська область, Кам'янський район, місто Кам'янка, вулиця Героїв Майдану, 8

Телефон:

+38 (047) 326-19-37

Електронна пошта:

office@remove-this.kamyankalis.gov.ua

Графік прийому

Верес Віталій Терентійович

Директор
ГРАФІК ПРИЙОМУ

понеділок 9.00 – 12.00

Борота Василь Іванович

Головний лісничий
ГРАФІК ПРИЙОМУ

вівторок 9.00 – 12.00