• Ми на Facebook
  • 3
    Клас пожежної небезпеки
  • Погода в Кам'янці, натисніть щоб переглянути детальніше
Наступна новина > < Попередня новина


ВІТАЛІЙ ВЕРЕС: «ЛІСІВНИКИ ХОЛОДНОЯР’Я ПРАЦЮЮТЬ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО»

08.05.2018 14:29 давність новини: 2 р.
Холодноярські ліси – гордість України. А щоб вони росли у віки і розвивалися, зберігали історію нашого народу, додавали здоров’я нам і нашим нащадкам, самовіддано, на високому професійному рівні працюють лісівники державного підприємства «Кам’янське лісове господарство», яке понад десять років очолює Віталій Верес. Це підприємство входить до складу Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, а за своєю виробничою, соціально спрямованою діяльністю з року в рік залишається  одним із провідних у вітчизняній лісовій галузі. ДП «Кам’янське лісове господарство» визнано кращим підприємством Кам’янського району та кращим платником податків. А минулого року Кам’янський лісгосп отримав міжнародний сертифікат відповідності ведення лісового господарства FGS як екологічно орієнтоване, соціально відповідальне та економічно ефективне лісове господарство.

З турботою про ліс

Цьогорічна весняна кампанія для кам’янських лісівників була особливо напруженою. Через запізніле танення снігів потрібно було в короткі терміни, поки в землі ще є волога, провести лісовідновлення, встигнути посадити сіянці лісових культур на відведених для цього ще з осені ділянках. За планом – майже 120 гектарів лісових угідь. А ще провести доповнення молодої порослі на тридцяти гектарах, вчасно засіяти півгектара землі в лісових розсадниках, закласти шкілки новорічних ялин тощо.
Це достатньо великий обсяг робіт. От тільки для стороннього ока його майже не видно, як і маленьких сіянців на землі, яким іще тільки вкорінюватися. Мине немало часу, поки вони стануть деревцями, а потім і повноцінними деревами. І вже наступні покоління черкащан і гостей Холоднояр’я оцінять красу посаджених цьогоріч лісових культур  дуба, ясена та інших лісових порід.
Така це вже професія лісівника – працювати для майбутнього, щоб лісів на нашій землі завжди було багато і через п’ятдесят, і через сто років, і – далі.
Понад сто видів кущів і дерев росте на землях лісового фонду Кам’янського лісгоспу, який становить більше 26,4 тисячі гектарів. Головні породи – це дуб звичайний,  ясен, граб, а ще – ялина звичайна, сосна кримська, липа дрібнолиста, клен різних сортів і т.д. Усе це розмаїття й створює той невимовно мальовничий, наповнений живильним повітрям ландшафт лісового Холоднояр’я, подібного якому в інших місцях не знайдеш. Хочеться приїжджати сюди знову й знову, дихати цим лісовим повітрям, вбирати в себе силу і міць цих лісів.
– Майже всі ліси, підпорядковані Кам’янському лісгоспу, – говорить директор підприємства Віталій Верес, – рукотворні. І вкладено в них велику працю різних поколінь лісівників. Ми ж продовжуємо їхню роботу – працюємо на розвиток лісового багатства нашого краю, вирощування високопродуктивних, біологічно стійких насаджень, що складаються з цінних лісових порід. А це потребує глибоких і всебічних знань, досвіду й професіоналізму, чим сповна й володіють працівники усіх п’яти лісництв лісгоспу – Креселецького, Грушківського, Тимошівського, Капітанівського, Макіївського. Це фахівці, на яких я як керівник можу покластися в усіх питаннях, що стосуються лісовідновлення і лісорозведення, охорони і захисту лісових насаджень, раціонального використання лісових ресурсів. І я їм за це щиро вдячний.
У нас взагалі немає людей, які були б байдужі до лісової справи, багато працюють в галузі не одне десятиліття. Вони всім серцем люблять ліс, дбають про його майбутнє, мають власну позицію щодо реформування лісової галузі, яке повинно бути на користь державі, суспільству і розвитку самих лісів.
Принаймні, ми сподіваємося, що законопроекти за авторства народних депутатів України,  зареєстровані днями у Верховній Раді України, будуть прийняті парламентом і стануть основою для виваженого й перспективного реформування галузі.

З позиції соціальної відповідальності

ДП «Кам’янське лісове господарство» – бюджетоутворююче господарство. Так, минулого року ним було сплачено понад 73,5 мільйона гривень податків та зборів, у тому числі до Державного бюджету – більше 55,3 мільйона гривень, до місцевого бюджету – 9,3 мільйона гривень, надходження від лісгоспу до Пенсійного фонду становили майже дев’ять мільйонів гривень. Окрім того, минулоріч було сплачено податок на прибуток 6,5 мільйона гривень і виплачено державі 24,3 мільйона гривень дивідендів. За перший квартал цього року підприємство вже сплатило близько десяти мільйонів гривень до Держбюджету, понад 3,6 мільйона гривень до місцевого бюджету й 3,3 мільйона гривень до Пенсійного фонду.
Такі фінансові показники не можуть не викликати повагу. Вони унаочнюють не тільки економічний розвиток лісгоспу, а й його соціальну відповідальність перед суспільством. Бо коли вчасно й у повному обсязі сплачуються податки – не виникає й питань щодо виплат зар­плат працівникам тієї ж бюджетної сфери вчителям, медпрацівникам та іншим. Для Кам’янського району це тим більше важливо, бо промислові підприємства тут майже не працюють. І без такої фінансової опори, як Кам’янський лісгоп, у вирішенні соціальних питань району не обійтися.
Завдяки цьому лісовому господарству на Кам’янщині вирішено й питання з переведенням усіх бюджетних організацій району, тепломережі самої Кам’янки на твердопаливне опалення. Газ замінила низькосортна дров’яна деревина від Кам’янського лісгоспу – економічно вигідна як населенню, так і району.
– До того ж, – говорить головний економіст лісгоспу Наталія Мелкозьорова, – для учасників АТО та їхніх родин, ветеранів, пенсіонерів, багатодітних сімей, соціально незахищених громадян ціни на таку деревину підприємство встановило за найнижчим рівнем рентабельності. Таке здешевлення продукції для цих категорій населення має для людей досить суттєве значення.
Важливу роль відіграє лісгосп у житті району й як роботодавець. Чисельність його працівників складає 190 осіб. Відповідно до нелегких умов праці – й зарплата. В середньому дохід на одного працівника становить 17 тисяч гривень. Окрім того, ще майже сто осіб працює на тимчасових лісокультурних роботах, лісозаготівлі. За умов теперішнього сільського безробіття такий заробіток в лісгоспі для селян аж ніяк не зайвий. Чи матимуть роботу ті ж лісокультурниці, якщо ліси перейдуть у приватну власність і їх вирощування для бізнесу стане просто невигідним – ось питання, на яке «Стратегія» Уряду не дає відповіді. Як і на багато інших.
– Зокрема у Росії, – говорить провідний інженер лісових культур Володимир Брагар, – відбулася передача лісів у концесії. В результаті почалося активне вирізання лісів, навіть вивезення лісової підстилки. Ми не маємо права допустити подібної ситуації в Україні. Сьогодні ліс працює на економіку держави, для народу, а завтра – на чиюсь кишеню?  Так не повинно бути.

Про ліс треба дбати спільно

Помиляється той, хто вважає, що ліс росте сам собою. Його вирощування потребує не тільки людської праці, а й неабияких капіталовкладень.
Приміром, минулого року тільки на посадку сіянців, догляд за ними, заготівлю насіння Кам’янський лісгосп витратив 5,7 мільйона гривень, на рубки догляду – 7,2 мільйона гривень. Цього року на рубки догляду було вже витрачено 1,3 мільйона гривень.
Зате й зібрано майже шість тисяч тонн лісового насіння, в розсадниках вирощено 500 тисяч стандартних сіянців, з них дуба звичайного – 480 тисяч штук. Отже, й майбутнє Холодноярським лісам забезпечене. Плантації молодих лісових культур проріджено, очищено від зайвих лісових рослин, чагарників, які заважають росту цінних порід дерев.
Усе це – щоденна праця людей, відданих лісовій справі. Зрозуміти, який це нелегкий труд, може лише той, хто сам саджав лісові дерева.
– У цьогорічній все­українській акції «Майбутнє лісу в твоїх руках», – говорить лісничий Кам’янського лісгоспу Василь Борота, – взяло участь немало охочих долучитися до садіння лісових культур. У тому числі – керівники області та району, представники бізнесу, лікарі, вчителі, вихованці Михайлівської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату, учасники АТО, представники громадськості. Слід сказати, що з кожним роком таких ініціативних громадян стає все більше. І це добре. Люди починають розуміти роботу лісівників, діяльність лісгоспу як виробництва, його економічне і соціальне значення для розвитку району, області, держави. А що буде, якщо ліси перейдуть у приватну власність, або ж коли значну частину лісового Холоднояр’я перетворять у бездоглядний недофінансований     національний природний парк.  А цей проект, попри незгоду з ним сільських громад, на вищому рівні влади з порядку денного все ще не знято.
Слід сказати, що Кам’янський лісгосп багато робить для збереження та охорони історичних і природних об’єктів, розташованих на його території. Легендарне урочище «Холодний Яр», «Отаманський парк», «Гайдамацький став», місце скликання гайдамаків і козаків, де колись висів казан, дзвін якого було чути за кілометр, облаштовані самими лісівниками цілющі джерела «Живун», «Тарасова криниця» – все це приваблює гостей Холоднояр’я. І працівники лісгоспу роблять усе, щоб їм тут було зручно і комфортно. 22 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 1536 гектарів перебувають під постійною охороною  Кам’янського лісгоспу. І захист цих унікальних місць, де налічується понад 200 видів рідкісних рослин, у тому числі й занесених до «Червоної книги», лісівники вважають своїм прямим обов’язком. Тільки цього року на території Креселецького та Тимошівського лісництв було створено чотири нових ботанічних заказники місцевого значення, де проростає червонокнижний підсніжник складчастий. І охоронялися ці розквітлі рослини особливо дбайливо.
Все в лісах Кам’янського лісгоспу упорядковано, для відвідувачів у кожному лісництві збудовані рекреаційні пункти, встановлено інформаційні стенди. «Одне прохання, – говорить лісничий Грушківського лісництва Сергій Могила, – щоб самі відпочивальники, як і жителі навколишніх сіл не засмічували ліси, не викидали на узлісся непотріб, не залишали на місцях відпочинку сміття, не розпалювали багаття. Ліс – живий організм і ставитися до нього слід бережливо, з повагою. І тоді сама природа віддячить нам красою, цілющим повітрям, своєю енергетикою і радістю спілкування з нею».
За матеріалами: kray.ck.ua

Адреса:

20801, Черкаська область, Кам'янський район, місто Кам'янка, вулиця Героїв Майдану, 8

Телефон:

+38 (047) 326-19-37

Електронна пошта:

office@remove-this.kamyankalis.gov.ua

Графік прийому

Верес Віталій Терентійович

Директор
ГРАФІК ПРИЙОМУ

понеділок 9.00 – 12.00

Борота Василь Іванович

Головний лісничий
ГРАФІК ПРИЙОМУ

вівторок 9.00 – 12.00